X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

اینو دیدی

جستجو

دربین هزاران فایل آماده دانلود فایل مورد نظر خود را جستجو کنید

تحقیق درباره رسانه های دیداری و شنیداری ساکن

اختصاصی از اینو دیدی تحقیق درباره رسانه های دیداری و شنیداری ساکن دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت .

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 24

 

1- رسانه های دیداری _ شنیداری ساکن

این گروه از رسانه های دیداری _ شنیداری, به این علت که تصاویر آنها فاقد حرکت می باشد به نام ساکن خوانده شده اند. همراهی توضیحات شفاهی با این رسانه ها آنها را به وسایلی مناسب برای آموزشهای انفرادی و خودآموزی تبدیل می کند. از اعضای این گروه, از جمله می توان به رسانه های زیر اشاره کرد:

الف _ کتاب و نوار یا صفحة همراه.

ب _ مجموعة عکس و نوار یا صفحة همراه.

ج _ مجموعة اسلاید ناطق.

د _ فیلم استریپ ناطق.

در زیر به معرفی هر یک از اعضای این گروه می پردازیم.

الف_ کتاب و نوار یا صفحة همراه

مجموعه ای از یک کتاب به همراه نوار یا صفحه می تواند رسانة مناسبی را شکل دهد که در مواردی نظیر آموزش زبان یا قصه گویی به کار می آید.

در آموزش زبان, شکل حروف و کلمه ها و برخی موارد دستوری در متن کتاب می آید و در نوار یا صفحه چگونگی صدا و تلفظ کلمات, ارائه می شود. کتابهای قصه و داستان همراه با نوار یا صفحه نیز برای کودکانی که هنوز در خواندن متنها مهارت کامل پیدا نکرده اند مفیدند. آنها می توانند ضمن نگاه کردن به تصاویر کتاب و یا نوشته های آن, متن داستان را از نوار گوش کنند. این متن حتی به صورت نمایشنامة شنیداری و همراه با موسیقی و صداهای جنبی به گونه ای جذاب و دلپذیر تنظیم شود.

از آنجا که استفاده از ضبط صوت و نوارهای کاست راحت تر از گرامافون و صفحه می باشد, اغلب برای همراهی با کتاب به خاص صفحه از نوار کاست استفاده می شود.

ب _ مجموعه عکس و نوار یا صفحة همراه

این مجموعه که از تعدادی عکسهای عکاسی شده و یا تصویرهای نقاشی شده و نوار یا صفحه تشکیل می شود تا حدودی شبیه مجموعة اسلاید ناطق است. با این تفاوت که در اینجا تصویرها مانند اسلاید بر روی پرده تابانیده نمی شوند, بلکه به طور مستقیم مورد مشاهدة مخاطبان قرار می گیرند.

اگر عکسها در قطع کوچک باشند مجموعه به صورت انفرادی قابل استفاده خواهد بود. یعنی هر کس می تواند به تنهایی ضمن شنیدن نوار, عکسها را به ترتیب نگاه کند. اما, اگر قطع تصاویر یا عکسها تا حدودی بزرگ باشد, مثلاً 20*30 سانتی متر یا بزرگتر, برای گروههای کوچک نیز قابل استفاده کننده هستند. در این مورد عکسها می توانند با داشتن شماره به ترتیب بر روی پایه ای قاب مانند قرار گیرند و استفاده کننده مربوط برحسب توضیحاتی که در نوار یا صفحه می آید آنها را تعویض کند.

ج _ مجموعة اسلاید ناطق

این رسانه, مجموعه ای متشکل از تعدادی اسلاید به همراه یک صفحه یا نوار شنیداری است. می دانیم که اسلاید, خود از رسانه های تصویری شفاف است که به کمک پروژکتورهای خاص به نمایش در می آید. در مجموعه های اسلاید ناطق, توضیحات مربوط به هر یک از اسلایدها به جای اینکه به طور شفاهی توسط معلم ارائه شود, قبلاً در نوار یا صفحه ضبط شده و از طریق دستگاه گرامافون یا ضبط صوت پخش می شود. به لحاظ سهولت کاربرد دستگاههای ضبط صوت کاست, مجموعة اسلاید اغلب با نوار شنیداری کاست همراه می شود.

موارد کاربرد, مزیتها و محدودیتهای مجموعه های اسلاید ناطق تقریباً مشابه با مجموعه های اسلاید بی صداست, جز اینکه:

1- در اسلایدهای ناطق, علوه بر حس بینایی, حس شنوایی مخاطبان نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. به این ترتیب مثلاً با استفاده از موسیقی و صداهای جنبی مناسب, بر قدرت انگیزشی و جذابیت این رسانه افزوده می شود. همین امر می تواند بر تأثیرات عاطفی این رسانه نیز تأثیر مثبت بگذارد.

2- به علت وجود توضیحات در نوار, مجموعه های اسلاید ناطق برای یادگیریهای انفرادی و خودآموزی (بدون نیاز به حضور معلم و مربی) مناسبترند.

برای استفاده از مجموعة اسلاید ناطق, پس از مستقر کردن اسلایدها در حامل پروژکتور و صفحه یا نوارد در دستگاه گرامافون یا ضبط صوت, باید همزمان با روشن کردن پروژکتور, دستگاه صوتی را نیز به کار انداخت.

مراحل بعدی کار را باید طبق دستورالعمل ارائه شده در دفترچة راهنما و یا مطالبی که در صفحه یا نوار ذکر می شود انجام داد. در برخی از پروژکتورهای اسلاید و فیلم استریپ, محلی برای اتصال ضبط صوت به آنها وجود دارد. معمولاً در این دستگاهها, پروژکتور و دستگاه صوتی به طور خودکار با یکدیگر تنظیم می شوند یعنی پس از به کار انداختن دو دستگاه, بعد از پخش توضیحات مربوط به هر اسلاید یا فیلم استریپ از طریق نوار, اسلاید بعدی خود به خود به نمایش در می آید و توضیحات مربوط به آن از ضبط صوت پخش می شود.

ویژگیهای مجموعة اسلاید ناطق آموزشی مناسب

یک مجموعة نوار و اسلاید مناسب باید دارای ویژگیهای زیر باشد:

1- همخوانی با هدفهای آموزشی و موضوع مورد بحث

2- انطباق تصاویر و محتوای شنیداری با سطح درک و فهم مخاطبان.

3- جدید و صحیح بودن مطالب ارائه شده در مجموعه

4- جالب و برانگیزنده بودن محتوایی تصویری و شنیداری مجموعه


دانلود با لینک مستقیم


تحقیق درباره رسانه های دیداری و شنیداری ساکن
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)