X
تبلیغات
زولا

اینو دیدی

جستجو

دربین هزاران فایل آماده دانلود فایل مورد نظر خود را جستجو کنید

تحقیق درمورد چالش‌ها و واکنش‌های تعاونی‌ها در اقتصاد کشورهای در حال

اختصاصی از اینو دیدی تحقیق درمورد چالش‌ها و واکنش‌های تعاونی‌ها در اقتصاد کشورهای در حال دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت .

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  .doc ( قابل ویرایش و آماده پرینت )

تعداد صفحه : 16 صفحه


 قسمتی از متن .doc : 

 

جهانی شدن و توسعه‌ی تعاونی‌ها

چالش‌ها و واکنش‌های تعاونی‌ها در اقتصاد کشورهای در حال توسعه

Taib Bin Hashim

مهدی صوفیان

چکیده

تعاونی‌ها به عنوان واحدهای تجاری نمی‌توانند از محیط رقابتی که تعیین کننده‌ی بقای آنهاست کناره‌گیری نمایند. تعاونی‌ها در کشورهای کمتر توسعه یافته به واسطه‌ی ماهیت تجاری‌اشان گرایش به وابستگی به مساعدت‌های دولتی دارند. با وجود جهانی شدن و آزادسازی، مواجهه و رقابت تعاونی‌ها- خواه با مساعدت دولتی یا بدون آن- با سایر شرکت‌های تجاری اجتناب ناپذیر خواهد بود. این موقعیت حساسی برای تعاونی‌ها به وجود آورده است که ناگزیر از بررسی همه جانبه و مطابقت با آن هستند. هدف اصلی مقاله پرداختن به تاثیرات جهانی شدن بر توسعه تعاونی‌ها و واکنش‌های مناسبی است که تعاونی‌ها بایستی برای بقایشان انجام دهند. این برای تعاونی‌ها در کشورهای کمتر توسعه یافته بسنده نیست که تاکید بیشتری بر حوزه‌های سنتی همانند فعالیت‌های اعتباری کوچک, مصرف کنندگان,کشاورزی و مسکن داشته باشند, بلکه بایستی تصمیمات استراتژیکی جهت گسترش به مناطق جدیدی از طرح‌های تجاری اتخاذ نمایند که در عین حال که رقابتی‌تر و ریسک‌پذیرتر هستند, اما منفعت بیشتری دربردارند. آنچه بسیار نگران کننده است دست‌اندازی غول‌های تجاری در حوزه‌های سنتی مانند اعتبارات است که تصور می‌شود منافع بیشتری برای تعاونی‌ها دارند. بنابر این تعاونی‌ها ناگزیر از ارزیابی مجدد مسایل خود در انواع مختلف تجاری به موازات محیط جدید تجاری می‌باشند.

مقدمه

جهانی شدن یکی از رایج‌ترین و برجسته‌ترین موضوعات سیاست تجاری آینده است که بر کشورهای توسعه‌یافته و کمتر توسعه یافته هر دو تاثیر می‌گذارد و لاجرم تاثیرات منفی عمیق‌تری بر کشورهای کمتر توسعه‌یافته خواهد گذاشت.

جهانی شدن در عین حال که توان رشد اقتصادی زیادی عرضه می‌کند, به آزادسازی مداوم و افزایش فشارهای رقابتی نیز می‌انجامد. شکست کشورهای کمتر توسعه یافته در یافتن پاسخ‌های مثبت و سازنده به چالش‌های متعدد ایجاد شده به وسیله جهانی شدن , فشارهای شدیدی را در خصوص تلاش آنها برای توسعه اجتماعی / اقتصادی و به ویژه کاهش فقر وارد خواهد ساخت.

لاجرم کشورهای کمتر توسعه یافته بایستی به منظور طلایه‌دار بودن در توسعه اقتصادی تلاش بیشتری نمایند و منافع بالقوه نهفته در جهانی شدن را به دست آورند.

گرچه به صورت مفهومی می‌توان جهانی شدن را از ابعاد گوناگون سیاسی, اجتماعی, دینی, فرهنگی و غیره نگریست اما جهانی شدن در بعد تجاری و اقتصادی قدم اصلی را برداشته و در این بحث توجهات بیشتری را به خود جلب کرده است.

برای بیشتر مردم, جهانی شدن دلالت ضمنی بر یک روند وحشتناک دارد و نمایانگر یک جهان یکپارچه است که در آن حکومت‌, اقتصاد و نهادهای اجتماعی و مذهبی به وسیله اقتصادهای توسعه یافته شکل داده می‌شوند. به همین دلیل برخی از آن می‌هراسند که این فرایند عظیم بتواند فراتر از نظارت انسانی برود. شیوه‌های متمایزی در مفهوم سازی و دلایل جهانی شدن و همچنین توصیف تاثیر تغییرات ساختاری منتج از جهانی شدن وجود دارد. با وجود این, یک فهم مشترک در خصوص افزایش وابستگی متقابل میان اقتصاد و وضعیت جوامع و چگونگی وقوع بین‌المللی شدن اقتصاد وجود دارد. در جهان امروز, محیط تجارت جهانی به واسطه سرعت پیشرفت فن‌آورانه, تغییرات سیاسی و اجتماعی/ اقتصادی جهانی, افزایش آگاهی‌های محیطی و عواملی از این دست, به طور مداومی تحت فشار است. اغلب کشورهای کمتر توسعه یافته از قدرت جهانی شدن که ناشی از قدرت سرمایه فراملی و نابرابری مزمن و متداول در اقتصاد جهانی که از منظر اخلاقی غیر قابل قبول و از منظر سیاسی ناپایدار است, بسیار می‌هراسند. بنابراین جهانی شدن یک پدیده پیچیده است و بر همگرایی اقتصادی و نیروهای اجتماعی, بر منافع و تعهدات, ارزش‌ها و سلایق و چالش‌ها و فرصت‌ها تاثیر می‌گذارد.

پیدایش جهانی شدن

جهانی شدن به عنوان یکی از مهم‌ترین ابعاد اقتصادی, اجتماعی و سیاسی در روابط بین کشورهای توسعه‌یافته و کمتر توسعه‌یافته آشکار شده است. جهانی شدن اقتصاد که در میانه قرن نوزدهم آغاز شده بود در دهه 1990 همچنان بر سر زبان‌ها جاری است. به دلیل تاثیر فراگیر جهانی شدن بر توسعه اقتصادی, اجتماعی و سیاسی به ویژه بر کشورهای کمتر توسعه یافته, Waters (1995:1) جهانی شدن را رایج‌ترین مفهوم دهه 1990 می‌داند که بایستی توسط همه کشورها به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته به منظور تداوم به دست آوردن منافع بهینه در نظر گرفته شود. همانگونه که مدعیان خاستگاه جهانی شدن بسیارند, تعاریف متعددی نیز برای آن وجود دارد. در خصوص الگوی اقتصادی, جهانی شدن و آزادسازی، یک مدل اقتصادی جدید ارائه می‌کنند که بر وابستگی متقابل و اقتصاد به هم پیوسته, مرزهای جغرافیایی ناشفاف, دانش محوری و تکنولوژی محوری و جابجایی سریع سرمایه در بازار دلالت دارد. این مدل اقتصادی


دانلود با لینک مستقیم


تحقیق درمورد چالش‌ها و واکنش‌های تعاونی‌ها در اقتصاد کشورهای در حال
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)